tr-flag
en-flag
ru-flag
ar-flag
de-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir
facebook
instagram
linkedin
youtube
twitter

Bilinmesi Gerekenler

 

LASTİK ETİKETLERİ

NASIL OKUNUR

Lastik alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriter AB etiket değerleri olmalıdır. 2012 Kasım ayında başlayan bir uygulamayla artık satışı yapılan tüm lastiklerin üstünde bulundurulması zorunlu olan bu değerler, Islak fren performansı, Yakıt tasarrufu ve Gürültü seviyesi hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Ülkemizde ve tüm Avrupa’da aynı anda başlayan bu uygulama ile artık araç sahipleri alacakları lastiklerin kıyaslamasını çok daha rahat yapabilecekler. Lastik etiketleri şimdilik 3 sınıflandırma ile sınırlı olması sizleri tatmin etmiyorsa bağımsız kuruluşlarca yapılan lastik testlerini de inceleyebilirsiniz.

Islak fren performansı; Herkesin bildiği gibi yağmurlu havalarda lastiklerin fren performansı azalır ve suda kızaklamaya bağlı olarak kazalar artış gösterir. Bu yüzden lastik almadan önce ıslak fren performansı hakkında bilgi edinmelisiniz. AB lastik etiketlemesinde yağmur damlası olarak yer alan kriter lastiğin ıslak yüzeyler üzerindeki fren performansını ifade etmektedir. Aracınızla 80 km/s hız ile giderken ani bir fren yapmak zorunda kaldığınızda duracağı mesafeyi değerlendirebileceğiniz bu kriter oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse A fren performansına sahip olan bir lastikle B olan diğer lastik arasında oluşabilecek durma mesafesi farkı 3 metredir.

Yakıt Tasarrufu; Yakıt tüketimine etki eden birden çok faktör bulunmaktadır. Bunları yol koşullarının farklılıkları, hava sıcaklıkları, kişisel sürüş özellikleri olarak sıralayabiliriz. AB lastik etiketlerinde yer alan ve benzin işareti ile ifade edilen yakıt etiketi bu şartlar aynı olduğunda iki lastik arasındaki farkı ölçümlemektedir. Düşük dönme direnci performansının değerlendirildiği bu kriterde AB etiket değeri A ve B olan iki lastik arasında oluşan yakıt tüketim farkı yüzde bir buçuktur.

Gürültü Seviyesi; Araç lastiklerinin yol ile temas etmesiyle ortaya çıkan gürültüdür. Lastiklerin üzerinde bulunan etikette hoparlör simgesiyle gösterilmektedir. Lastikler arasındaki gürültü seviyesi farkı Parantez işareti ile gösterilir. Bir parantez ) ile etiketlenmiş lastik ile ))) parantez ile işaretlenmiş diğer lastik arasında 4 kat gürültü farkı oluşmaktadır. Üç parantez ))) ile işaretlenmiş bir lastik olması gereken yasal zorunluluk sınırının üstündedir.

AB lastik etiketlerinin öncelikli amacı araç sahiplerine üç temel başlıkta doğru ve tarafsız olarak bilgi vermektir. Böylece araç sahipleri lastiklerin üzerinde bulunan etiket değerlerini inceleyerek almak istedikleri lastiklerin ıslak zemin fren performansı, gürültü seviyesi ve yakıt tüketimi hakkında bilgi sahibi olabileceklerdir. Satıcıların kâr amacı gözeterek yönlendirme yapmaya çalışmalarının önüne geçecek olan bu uygulamanın farklı kriterlerle genişletilmesi oldukça faydalı olacaktır.

AB ETİKETLERİNDE YER VERİLMEYEN DEĞERLER NELERDİR

Kuru zemin fren performansı, yüksek hızlarda stabilite, viraj performansı, kullanım ömrü, ani manevra yeteneği, dayanıklılık, konfor

Kış lastiklerinin yağmur ve karla kaplı yollardaki performansı kadar kuru zemin üzerindeki yol tutuş özelliklerinin de iyi olması gerekmektedir. Çünkü kışın trafikte yaşanan kazaların yüzde elli sekizi kuru yollarda meydana gelmektedir. Karla kaplı yollarda yaşanan kazaların oranı ise sadece yüzde sekizdir. Yağmur yağışı nedeniyle ıslak yollarda yaşanan kazaların oranı da yüzde otuz beştir. Bu yüzden alacağınız lastik her türlü hava ve yol koşuluna uygun olmalıdır.

 

 

LASTİK TİPİ

Lastiğin doğru kullanımını tanımlar. P harfi (veya harf olmaması) bunun bir binek otomobili lastiği olduğu anlamına gelir. LT harfleri ise kamyonet/minibüs lastiği olduğunu gösterir.

 

LASTİK GENİŞLİĞİ

Lastik genişliği, iki yanak arasındaki mesafenin milimetre cinsinden ölçülmesiyle elde edilir. Bu lastik 215 milimetre genişliğindedir.

 

EN-BOY ORANI

Lastiğin kesit yüksekliğinin, lastik genişliğine oranıdır. 65 rakamı, yüksekliğin, lastik genişliğinin %65’ine eşit olduğu anlamına gelir.

 

YAPIM

Bu, lastiğin nasıl bir araya geldiğini açıklar. “R”, gövdenin kat kordonları anlamına gelen radyal kelimesi yerine kullanılır. Bu kordonlar, lastik boyunca, damaktan damağa radyal bir şekilde uzanan ve lastiğin gövdesini oluşturan kumaş katmanlarıdır. “B”, lastiğin konvansiyonel bir yapıya sahip olduğu, yani, gövdedeki kat kordonlarının lastik boyunca iki damak arasında çapraz olarak uzandığı ve katların, birbirlerini desteklemeleri için farklı yönlerde yerleştirilmiş olduğu anlamına gelir.

JANT ÇAPI

Jantın bir uçtan bir uca genişliği anlamına gelir. Bu jantın çapı, 15 inçtir.

YÜK ENDEKSİ

Bir lastiğin, doğru bir şekilde şişirilmiş durumdayken taşıyabileceği azami yükü gösterir. Söz konusu azami yük, lastik yanağının başka bir kısmında libre ve kilogram olarak da belirtilmiştir.

 

HIZ ENDEKSİ

Bir lastiğin azami hizmet hızını gösterir. H, lastiğin azami hizmet hızının saatte 210 kilometre olduğu anlamına gelir. Lütfen bu sınıflandırmanın yalnızca lastiğin hız kapasitesiyle ilgili olduğunu, yasal olarak belirlenen hız sınırlarının aşılması için tavsiye EDİLMEDİĞİNİ unutmayınız ve aracınızı kullanırken hız sınırlarını aşmamaya özen gösteriniz.

DOT

Lastiğin, ABD Ulaştırma Bakanlığı (DOT) tarafından belirlenen güvenlik standartlarının tamamına uygun olduğu anlamına gelir. Bunun hemen yanında bir lastik tanımı veya seri numarası, yani en fazla 12 hanelik bir rakam ve harf karması bulunmaktadır.

 

OTOMOBİL LASTİKLERİNİN TARİHÇESİ

Bir İskoç veteriner olan Boyd Dunlop 1888 yılında hava ile doldurulmuş veya pnömatik lastikler ilk bulan kişidir.Bu lastikleri ilk olarak üç tekerlekli bir bisiklette denemiştir.Herhangi bir sorunla karşılaşmayınca kaymayı önlemek üzere kanvas üzerine kauçuk parçalar yapıştırmış ve bu lastikleri bir bisiklette denemiştir.Sonuçlar başarılı olmuş ve pnömatik lastiklerin temeli atılmıştır.

C:K Welch tarafından 1891 yılında icat edilen boncuk telli lastik tarihte önemli bir dönüm noktasıdır.Aynı yıl Michelin kardeşler elle takılıp sökülebilen lastiklerin patentini almıştır.1904 yılında Firestone ve Goodyear Tire Company düz yanlı boncuklu lastikler geliştirilmiştir.1908 yılına gelindiğinde ABD’deki tüm lastik üreticilerinin bu firmaların üretim tekniklerinin izlediği görülmektedir.

Bu sırada 1913 te İngiltere’de lastik kod ipliği kullanan bir önceki çapraz radyal kıvrım metodu ABD ‘ye 35 yıl sonra 1948 te Michelin tarafından kullanılmaya başladığında gelmiştir.Kod ipliği kalın bir pamuk ipliğinin örülmesinden elde edilmektedir.

Fiyatların yüksek olmasından dolayı daha güçlü bir yapıya sahip olan ipek ipliği kod ipliğinin imalatında kullanılmamıştır.Ancak 1928 yılında bir ABD firması olan Dupont sentetik reaksiyonların temel teorsini oluşturulmuş ve buda 1930 larda birçok hızlı gelişime olanak sağlanmıştır.1948’den önce suni ipek kod ipliği ısıya duyarlı pamuk kod ipliği üzerine geliştirilmiş ve pazar payının %75’ine sahip olmuştur.1948 yılı 1959 yılına kadar suni ipekle rekabet etmiş olan naylon kod ipliğinin icadına tanıklık etmiştir.Naylon 1960 da fiyat rekabetinde galip gelmiş ve pazarı domine etmeye başlamıştır.1962 deDupont Kevlar adı verilen çelikten beş kat daha sağlam ve boyutsal stabilitiye sahip bir poliamit fiber icat etmiştir ancak çok pahalı bir materyal olduğundan sadece seçkin binek otolarında kullanabilmiştir.

Bu yolla materyallerin ve tüm üretim teknolojisinin gelişmesi ve otomobil performansındaki artış lastiklerin dinamik özelliklerine daha fazla odaklanmasına yol açmıştır.Özellikle yollar ve araçların gelişimine paralel olarak binek oto lastikleride daha yüksek hız kontrol ve güvenlik sunacak şekilde tasarlanmıştır.Yeni ekonomik yüksek hız kontrol ve güvenlik sunacak şekilde tasarlanmıştır.Yeni ekonomik yüksek hız kontrol ve güvenlik sunacak şekilde tasarlanmıştır.Yeni ekonomik yüksek performanslı lastiklerin geliştirilmesine devam edilmektedir.Otomobillerle birlikte lastikler de oransal ve en yüksek sürüş hızları bakımından önemli gelişimler gösterilmiştir.

KRONOLOJİ

1807   Otomobiller yollarda görünüyor.

1829   Charles Goodyear, kauçuğu vulkanize ederek ham kauçuğu lastiğe dönüştürüyor. Bu malzeme tekerleklerin dış yüzeylerinde kullanılmaya başlıyor.

1840   Dolgu Lastikler kullanılmaya başlıyor.

1888   John Dunlop – Lastiğin içersine hava koymayı başarıyor; içersindeki havanın yükü taşıdığı                       günümüz lastikleri icat ediliyor.

1946   Michelin ilk Radyal Lastiği yaparak sektörde önemli bir buluşa imza atıyor.

1952   Radyal Kamyon Lastikleri üretiliyor.

1953   Çelik Radyal Kamyon Lastikleri üretiliyor.

1956   İç Lastiksiz (tubeless) Lastikler üretiliyor.

1959   Radyal İş Makinesi Lastiği üretiliyor.

1979   Radyal Formula 1 Yarış Lastiği üretiliyor.

1980   Radyal Uçak Lastiği üretiliyor.

 

 

LASTİK RAF VE BEKLEME ÖMRÜ

Binek ve hafif ticari araç lastiklerinizin raf ve bekleme ömrü hakkında farklı kaynaklardan farklı bilgilendirmeler yapılmaktadır. Siz değerli LastikPark müşterilerinin bu konuda en doğru ve güncel bilgiye sahip olması adına lastiklerinizin raf ve bekleme ömrü konusunda bilgilendirmede bulunmak istiyoruz.

Lastikler araç altında beklenen performansı yerine getirmeleri amacı ile çeşitli kimyasal ve doğal malzemelerin, teknolojik bir süreçle bir araya getirilmesiyle üretilmektedir. Üretim işlemleri sonucunda lastiğe istenen performans parametreleri kazandırılmakta, normal ve uygun koşullarda saklanması ve kullanılması durumunda en üst seviyede performans vermesi hedeflenmektedir.

Lastikler, özellikleri zamanla değişen farklı tipteki malzemelerden ve kauçuk bazlı bileşiklerden imal edilir. Lastiklerde görülen bu değişimler, iklim, saklama koşulları (sıcaklık, nem, konum vb.), kullanım koşulları (yük, hız, lastik basıncı, yol koşulları vb.) gibi pek çok faktöre bağlıdır.

Lastik ömrü konusunda, JATMA (Japan Automobile Tyre Manufactures Association = Japon Otomobil Lastiği Üreticileri Derneği) tarafından yapılan açıklama şöyledir:

“Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler üretim tarihinden sonra on

(10) yaşını doldurmuş ise,gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa dahi ya da diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi yenileri ile değiştirilmelidir.”

Tüketicilerden gelen yoğun sorular sonrası ATO’nun da Lastik Raf Ömrü hakkında yaptığı Kamuoyuna Duyurumu aşağıdaki linkte görebilirsiniz:

Görmek için tıklayınız.

Lastikler satın alınırken JATMA’nın tavsiye ettiği şekilde 10 yıl ömür ve uygun saklama koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer lastik 2 yıl önce üretilmiş ve doğru şekilde saklanmış ise, doğru kullanım ile 8 yıllık daha ömrü var demektir.

Eskimeye neden olan bu faktörler oldukça çeşitli olduğundan, bir lastiğin kullanım ömrünü tam olarak tespit etmek mümkün değildir. Bu nedenle lastiklerin kullanılmaya devam edilip edilemeyeceğine karar vermek üzere kullanıcı tarafından yapılan düzenli kontrollere ek olarak lastiklerin bir uzman tarafından da belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. LastikPark da, önlem olarak her ne kadar lastiklerin görünümü iyi olsa ve aşınma seviyeleri yasal sınırı aşmasa da lastiklerin üretim tarihine göre 10 yıldan sonra değiştirilmesini tavsiye eder. Ülkemizde araç altında lastiklerin 3-5 yıl kullanıldığını dikkate alırsak, bayilerden lastik alırken 5 yıldan daha eski üretim tarihi olan lastikleri almamaya özen gösteriniz.

LASTİK ÜRETİM TARİHİ NASIL OKUNUR

Lastiğin üretim tarihi lastiğin yanağında DOT ile başlayan kodun son 4 hanesinden anlaşılabilir. 4 rakamdan oluşan üretim tarihinin, son iki rakamı üretim yılını ve ilk iki rakamı üretim haftasını göstermektedir.

Örneğin, “2613” ile biten kod, lastiğin 2013 yılının 26. haftasında imal edildiğini gösterir.

Burada yer alan tavsiyelerin dikkate alınmaması, aracın performansını kötü yönde etkilediği gibi kullanıcının ve üçüncü kişilerin güvenliğini tehdit edebilecek lastik sorunlarına ve/veya yol tutuş problemlerine neden olabilir. LastikPark, talimatlara uygun olmayan kullanımlardan kaynaklanan hasarlar konusunda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

 

 

 

DOĞRU LASTİK HAVA BASINCI NE KADAR OLMALI

Doğru lastik hava basıncı aracınızın kontrolünü kaybetme riskinizi azaltmaktadır. Aynı zamanda, lastiklerinizin vaktinden önce aşınmasını ve iç yapısında geri dönüşü olmayan hasarın oluşmasını engellemektedir. Lastik hava basıncı küçük delikler, lastiğin bileşenleri yoluyla havanın doğal olarak kaçması veya hatta ortam ısılarında bir azalma nedeniyle düşebilmektedir. Yedek lastik dâhil olmak üzere lastiklerinizin havasını aylık olarak ve herhangi bir uzun yolculuktan önce, tercihen lastikleriniz soğukken kontrol ediniz (en azından 2 saat boyunca hareket etmemişken veya düşük hızda 2 milden daha az hareket etmişken). Sıcakken test edildiklerinde, ölçülen basınca 4 PSI ilave ediniz. Lastik hava basıncının ayda bir kontrol edilmesi önemlidir çünkü:

Düşük lastik hava basıncı lastiklerinizin hasar görme riskini arttırmaktadır.

%20 fazladan basınç lastiğinizin ömrünü yaklaşık olarak 10.000 km azaltabilmektedir. Doğru lastik hava basıncı yakıt tasarrufu da sağlayacaktır.

Tavsiye edilen lastik hava basıncı lastiğin üzerinde YER ALMAMAKTADIR. Lastiğin yanağı üzerinde gösterilen şişirme basıncı sadece azami lastik şişirme basıncıdır. Önerilen lastik hava basıncı:

Aracınızın Kullanım Kılavuzunda.

Sürücü koltuğunun yanındaki yan kapının üzerindeki etiketlerde. Sürücü koltuğuna yakın torpido gözünde.

Yakıt deposu kapağının iç yüzü üzerinde bulunabilir.

 

 

SUPAP SEÇİMİ NASIL YAPILIR

Supaplar genellikle kauçuktan yapılmaktadır, bu nedenle zaman içerisinde bozulmaya maruz kalmaktadırlar. Yeni lastikler satın aldığınızda lastiğiniz ile birlikte supapları da değiştirmeniz lastiklerinizi, aracınızı ve kendinizi korumanın ucuz bir yoludur. Yüksek hızlarda, çatlak veya bozulmuş kauçuk supap gövdesi merkezkaç kuvveti nedeniyle bükülebilmektedir ve hava kayıplarına neden olabilmektedir. Supap kapağı da önem arz etmektedir. Birincil hava sızdırmazlık contasıdır ve toz ve kir zerreciklerinin uzak tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Supaplarınızı ve supap kapaklarınızı:

Hava sızdırmazlığını muhafaza etmek Doğru hava basıncını muhafaza etmek

Lastiğin ömrünün daha uzun olmasını sağlamak için iyi bir durumda olup olmadıklarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

 

 

 

      Patlasa Da Giden Lastik Run Flat Nedir?

Patlasa da Giden Lastik Run Flat Nedir?

 

Patlasa dahi, maksimum 80 km/h hızla 80 – 100 km daha yola devam edebilen lastikler, RunFlat olarak adlandırılır.

Bu özellik markalara göre farklı kısaltmalarla tanımlanır.

Markalara göre Run Flat lastiklerin kısaltmaları aşağıdaki gibidir;

 

 

MARKA

Kısaltma

Michelin

ZP / Pax (Zırhlı Araçlarda)

Bridgestone

RFT

Continental

SSR

Goodyear

ROF / EMT

Pirelli

R-F / RFT / SSRF

Hankook

HR / HRS

Petlas

P-RFT / RunFlat

Nokian

RunFlat

Dunlop

DSST / ROF

Toyo

TRF

Kumho

XRP

Yokohama

ZPS

 

 

 

 

 

 

LASTİK NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLİR

 

Bir lastiğin hizmet ömrünün önceden tam olarak tahmin edilmesi mümkün değildir. Çünkü bir lastik performansını etkileyen birçok malzeme türünden ve kauçuk bileşenlerden meydana gelmektedir ve gelişimi lastiğin ömrü boyunca maruz kaldığı diğer birçok etkenin yanı sıra iklim koşulları, depolama koşulları ve kullanım koşulları dâhil olmak üzere birçok unsura bağlıdır. Bu nedenle, sürücüleri lastikleri değiştirmelerini işaret edecek olan herhangi bir lastik hava basınç kaybı, herhangi bir anormal olay (titreşim, gürültü, çekme) ve lastiğin görsel durumunun farkında olmaya fazlasıyla cesaretlendirmekteyiz.

Sürücülerin:

Beş yıl veya daha fazla süredir kullanımda olan lastiklerini en azından yılda bir kere bir uzmana kontrol ettirmeleri,

Araç üreticisinin lastik değiştirme önerilerine riayet etmesi,

Kullanılabilir durumda görünseler dahi ve yasal aşınma sınırına ulaşmamış görünseler dahi imalat tarihinden itibaren on yıl veya daha fazla süredir hala kullanımda olan lastiklerini yeni lastiklerle değiştirmeleri gerekmektedir.

 

   KIŞ LASTİĞİ

Kış lastikleri hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü, buzlanma ve kar yağışı görülen bölgelerde, aracın yol tutuşunu arttırarak, can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için üretilmektedir. İklim koşullarına ve sürücünün ihtiyaçlarına göre kış lastiği ve kar lastiği arasında doğru tercihler yapılmalıdır.

NEDEN KIŞ LASTİĞİ KULLANMALIYIM

Yaz lastikleri desen ve kimyasal yapıları itibarı ile soğuk kış şartlarında kullanıma elverişli değildir. Kuru zeminde sundukları sessiz, konforlu ve güvenli sürüş özelliklerini buzlu ve karlı zeminlerde sağlayamazlar. Bu nedenle markalar, kış aylarında güvenlik şartlarının sağlanması için zemin şartlarına uygun desen yapısı ile kış lastikleri üretmektedir.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU

1 Nisan 2017 tarihli resmi gazetede yayınlanan tebliğ ile birlikte, yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere, tüm araçlara kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir. 2011 yılından bu yana ruhsatları ticari araç olarak kayıtlı olan araçları kapsayan uygulamaya, binek araçların da dahil edilmesi ile karayollarında kış şartları nedeni ile yapılan kazalar ile, bu kazalarda meydana gelen can ve mal kaybının önlenebilmesi amaçlanmaktadır.

KIŞ LASTİĞİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

 1. Kış lastiği mi, kar lastiği mi kullanmalıyım

Kış şartlarının çok zorlu geçtiği, kar yağışının uzun süreli olduğu özellikle doğu Anadolu ikliminde, kar lastiği kullanılması gerekir. Kış lastikleri, kar yağışının daha az, buzlanma ve yağmur yağışının daha fazla olduğu Ankara ve batısında kalan illerde önerilmektedir.

 1. Kış lastiği takarsam, zincir bulundurmama gerek var mı

Kar zinciri ve kar lastikleri farklı işlevlere sahiptir. Acil durumlara karşı kar zinciri bulundurulması önerilmektedir.

 1. Kış lastiği fiyatları

Ucuz kış lastiği ve hesaplı kış lastiği arasındaki farklılık, birçok sürücüyü hatalı tercihler yapmaktan korumaktadır. Kış lastiği fiyatları ebat ve markalara göre çok fazla değişkenlik göstermekte ve bu da sürücülerin aklını karıştırmaktadır. Belirli kalite standartlarından ödün vermeden tedarik edilebilecek birçok kış lastiği markası, LastikPark çok markalı konseptinde bir arada sunulmaktadır.

 1. Kar paleti kullanırsam, kış lastiğine gerek var mı

Kar paleti gibi ürünler, belirli zemin şartlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kış lastikleri gibi, yağmurlu veya buzlu zeminlerde yol tutuşu sağlamak odaklı ürünler değildir.

 1. 4X4 Araçlarda kış lastiği takılması gerekli mi

Tüm araçlarda olduğu gibi 2 ve 4 çeker araçlarda da kış lastiği kullanılmalıdır.

 1. Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar

Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için, Kanunun 65/A maddesinde belirlenen para cezası uygulanır.

 1. Kış lastiği hangi illerde uygulanıyor

Hafif ticari ve ticari sınıf araçlar için 2011 yılından bu yana uygulanmakta olan kış lastiği uygulaması, binek araçlar için de aynı bölgelerde valilik bildirgeleri doğrultusunda uygulanacaktır.

   İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır.    Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er  ay arttırabilir.

 
 1. Çivili kar lastiği nedir

Kış şartlarının zorlu geçtiği ve buzlanmanın çok fazla olduğu dağlık coğrafyalar için özellikle geliştirilen çivili lastik seçenekleri, özellikle doğu Anadolu’nun yüksek kesimlerinde kış dönemi için güvenli bir tercihtir. Kış lastiği üzerinde bırakılan özel çivi boşluklarına, kendisine özgü press cihazı ile monte edilen küçük çivilere sahip olan bu lastikler, buz üzerinde kaymayı önlemeye ve maksimum yol tutuşu sağlamaya odaklıdır

 1. Kar çorabı kullanmalı mıyım

Eğer yaşadığınız bölgede kar yağışı nadiren gerçekleşiyorsa, kar lastikleri yerine kış lastikleri ile birlikte kar çorapları kullanabilirsiniz.

 1. Zincir ve palet ne zaman takılmalı

Kar çoraplarından farklı olarak kar zinciri ve kar paleti, özellikle aktif olarak kullanılan yollarda, yağan karın araçlar tarafından ezilerek buz haline geldiği durumlarda ve zeminin kayganlaştığı durumlarda kullanılmalıdır.

 1. Kış lastikleri ne zaman takılmalı

Hava sıcaklığı gündüz 10, gece 0 derecenin altına düşmeye başladığında, kış lastiklerinin takılma zamanı gelmiş demektir. Ancak yasal olarak kış lastiği uygulaması 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında denetlenmektedir.

 1. Kış lastiği ve yaz lastiği arasındaki farklar nelerdir

Lastiklerin üretiminde kullanılan silika malzeme içerisindeki kimyasallar, ürünün kullanılacağı mevsim şartlarına göre farklı oranlarla hazırlanmaktadır. Isı, dayanıklılık, sertlik ve yumuşaklık gibi birçok farklı kriter kimyasal karışımı aracılığı ile sağlanmaktadır. Yaz lastikleri ses ve gürültüyü azaltırken, kuru zeminde yol tutuşunu arttırmaya yönelik bir sırt desen tasarımı ile hazırlanırken, kış lastikleri konfordan ziyade yol tutuşuna, sıvı tahliyesine ve sağlamlığa odaklı olarak geliştirilmektedir.

 1. İki kış lastiği takmak yeterli olur mu

Fizik kuralları ve araç mekaniği göz önünde bulundurulduğu testlerde, iki adet kış lastiği takılması durumunda araçların özellikle buzlu zeminlerde kontrolünün çok daha zor olduğu ve savrulmaların daha fazla yaşandığı gözlemlenmektedir. Tam anlamıyla aracınızın hakimiyetini direksiyonunuz aracılığı ile yönetebilmek için, iki kış lastiği takılması yeterli olmamaktadır.

 1. Kış lastiklerinde, lastik basıncı ne kadar olmalı

Havanın soğuması ile birlikte, lastiklerdeki basınç da düşmektedir. Bu nedenle kış lastiklerinin basıncının standart değerlerden 1-2 bar daha yüksek tutulması tavsiye edilir.

 1. Kış lastiklerinin raf ömrü ne kadar

Standart lastiklerin raf ömrü 8-10 yıl aralığında belirtilmektedir. Doğru saklama koşulları ile, kış lastiklerinizi kullandıktan sonra ortalama dört yıl daha yaz-kış değişimi yaparak kullanmaya devam edebilirsiniz.

 1. Kış lastiği kullanımı ABS / ESP veya ASR gibi sürüş güvenliği sistemlerini etkiler mi

ABS patinajı önlese de fren mesafelerini uzattığı için kış şartlarında tek başına yeterli olmamaktadır. ESP ise kalkışlarda patinajı önlemek için devreye girerek sorun oluşturabilmektedir. Doğru kış lastiği seçilmesi bu noktada son derece önemlidir. Kış lastiklerinin sağladığı yol tutuşu artışı ile birlikte, ABS ve ESP gibi sistemler de daha stabil çalışarak, sürüş güvenliğinizi sağlamaya yardımcı    olur.

 1. Kış lastiklerini nitrojen ile şişirmeli miyiz

Azot kullanımı özellikle araç lastik basınçları kontrolünü yeterli sıklıkta yapmayan bireyler ve uzun yol sürücüleri için avantajlı bir uygulamadır. Azot ile doldurulan lastiklerde su buharı oluşumu önlenir ve lastiğin ömrü uzatılır. Diğer yandan, büyük moleküler yapısı sayesinde, lastiğin katmanları arasından oksijene oranla 3 kat daha yavaş sızarak lastik basıncının daha uzun süre korunmasını sağlar.

 1. M+S Sembollü tüm lastiker kış lastiği olarak kullanılır mı

M+S sembolü “Mud and Snow” yani “Çamur ve Kar” anlamına gelmektedir. Ancak bu işareti 4x4 lastiklerinde ve dört mevsim lastiklerinde de görebilirsiniz. Kış lastiğinin kimyasal yapısındaki farklılıklardan ziyade, ürünün sırt desen tasarımı doğrultusunda bu işaret kullanılmaktadır. Kış lastikleri ise “3PMSF” kodu ile işaretlenmektedir.

 1. Kış lastikleri ve dört mevsim lastikleri kıyaslanırsa, hangisini kullanmalıyım

Bu tercih yapılırken iki kriter devreye girmektedir. Eğer zorlu kış şartlarının yaşandığı İç Anadolu’nun yüksek kesimleri ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaşıyorsanız, kış lastiği kullanılması daha güvenli olacaktır. Ancak sürekli şehirler arası yolculuk yapıyor veya kış şartlarının daha hafif geçtiği bölgelerde yaşıyorsanız, dört mevsim lastikleri kullanılması konfor ve yakıt tüketimi anlamında daha verimli olacaktır.